درباره‌ی ما

رویای تیزفکری جامعه‌ای با توانایی حل ریشه‌ای مسائل است؛ «جامعه» نه فرد، «حل ریشه­‌ای» نه سطحی، «مسئله» نه شبه‌مساله.

نام: تیزفکری

نام رسمی: موسسه فرهنگی-هنری آموزش مهارت‌های اندیشیدن تیزفکری

دارای مجوز رسمی از وزارت فرهنگ و ارشاد؛ شماره ثبت: 6359

تاریخ ثبت: 11/30/ 1399

دارای نماد اعتماد فعالیت الکترونیک از وزارت صنعت، معدن و تجارت

رویای تیزفکری جامعه‌ای با توانایی حل ریشه‌ای مسائل است؛ «جامعه» نه فرد، «حل ریشه­‌ای» نه سطحی، «مسئله» نه شبه‌مسئله. درک این تمایزها ساده نیست! ماموریت تیزفکری توسعه و آموزش مهارت‌های اندیشیدن در راستای تحقق این چشم‌انداز است. تلاش تیزفکری آموزش‌هایی مهارت‌محور، طبقه‌بندی‌شده و خاطره انگیز است. هدف تیزفکری تبدیل شدن به ممتازترین موسسه آموزش‌های مهارت‌های اندیشیدن در کشور و منطقه است. ما تلاش می‌کنیم سایه همۀ این حساسیت‌ها، در توجه به این اهداف در همۀ دوره‌ها و رویدادهای تیزفکری دیده شود. 

نشان (logo) تیزفکری ترجمان مهمترین فعالیت جاری تیزفکری در توسعه و آموزش جمعی مهارت‌های اندیشیدن است. به هم رسیدن صورت‌های چهارگانۀ متقارن و پیوستن تصاویر آن‌ها بر محور یک جرقه یا ستاره فکری مشترک. تصویری که بر ماهیت اجتماعی اندیشیدن تاکید می‌کند. نشان متحرک (logo-motion) تیزفکری  به کمک رساندن این معنا آمده است.

 نشان تیزفکری اثر گرافیست گرامی مهرداد خاکزاد رنانی است.

نشان متحرک تیزفکری اثر انیمیتور گرامی امیر حسین نجیمی است.

شعار (Tag-line) تیزفکری بر این پیش‌فرض استوار است که اندیشیدن نیازمند شجاعت است. چرا؟ دلیل این است که اندیشه‌ها و نحوۀ اندیشیدن هر یک از ما همچون شیوه ‌رفتار، زبان سخن گفتن و دیگر عادت‌های رفتاری در طول زندگی در اثر وراثت، محیط، تربیت و پاداش‌های اجتماعی شکل می‌یابد/ یافته است و بنابراین ترک عادت موجب مرض است! نقطه آغاز حرکت برای بازاندیشی در اندیشه‌ها غلبه بر اینرسی این حرکت با جسارت در اندیشیدن است.

دومین پیش‌فرض این است که ایجاد این جسارت به منظور بازاندیشی نیازمند یک تصمیم و اقدام اجتماعی است. ما به تنهایی نیروی چندانی برای تغییر و ساختن اندیشه‌های فردی و اجتماعی خود نداریم و اینجاست که «با هم ساختن» اهمیت می‌یابد.

«جسور باش، بیندیش» دعوت به اندیشیدن، با هم و برای هم است.

×
کتاب تیزفکری؛ مهارت فهم و سنجش استدلال
این کتاب یک درس‌نامه استدلال‌ورزی یا مهارت سبک‌سنگین کردن دلایل است. استدلال‌ورزی سطحی نسبتا حرفه‌ای‌تر از مهارت‌هایِ عامِ تفکر نقادانه است. این امر با استفاده از مثال‌ها و تمرین‌هایی متنوع، در قالب شش فصل و سه گام اساسی در شناسایی، بازسازی و ارزیابی استدلال دنبال می‌شود. این کتاب توسط انتشارات پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی در مجموعه راهنمای مربیان فلسفه برای کودکان (جلد 12) منتشر شده‌است. یکی از ویژگی‌های این کتاب راهنمایی مستقیمِ مربیان و آموزگارانِ در تدریس مطالب کتاب است. این کار در سراسر کتاب با توضیح و بسط برخی عبارت‌ها و آوردن مثال‌‌ها و نکته‌‌هایی برای آموزگاران در کادرهای جداگانه، صورت گرفته است.
×
وَ نیز (طرح ویژه دانش‌آموزان علوم انسانی)
«ونیز» طرحی برای تقویت مهارت‌های فکری دانش‌آموزان علوم انسانی در زمینۀ مهارت‌های تفکر نقادانه و نگارش دانشگاهی و تفکر خلاق و پژوهشی است. دانش‌آموزان رشته علوم انسانی با انگیزۀ بسیار به این رشته می‌آیند اما غالبا، ساختار حافظه‌‌محور و کنکورمحور آموزش و پرورش ما، از فرصت طلایی بهره کافی نمی‌برد و زمینۀ مناسبی را برای رشد این دانش‌آموزان فراهم نمی‌کند. نبود این ساختار مهارت‌محور و شتاب‌دهنده در مسیر رشد متناسب با نیازهای دانش‌آموز علوم انسانی، به ما فرصت ایده‌پردازی و مشکل‌گشایی می‌بخشد. «وَ نیز ...» فرصت همان ایده‌پردازی و اندیشیدن به نیازهای اساسی و آینده‌ساز دانش‌آموزان علوم انسانی است.
×
کارگاه «من در مسیر»
تا به حال این‌گونه پرسش‌ها بر صفحۀ ذهنتان رژه رفته‌اند؟ این کتاب را بخوانم یا آن کتاب؟ این کلاس را بروم یا آن کلاس؟ چند درصد از وقتم را صرف دیدوبازدید کنم؟ دوستان چه سهمی از وقت مرا دارند؟ خانواده یا دوستان؟! بیاموزم یا پژوهش کنم؟... چه سهمی از وقتم را به فعالیت‌های اجتماعی اختصاص دهم؟ برای رشد بیشتر، چه کارها و برنامه‌هایی را در اولویت قرار دهم؟ کارگاه «من در مسیر» حاصل تأملاتی شخصی در پی جستن پاسخ این پرسش‌هاست. شاید گامی رو به جلو و شاید تنها طرح هندسی و منظم‌تر مطالبی که هر یک از ما پیش از این می‌دانسته‌ایم. در این کارگاه روش تعیین راهبردها و برنامه‌ریزی کلان زندگی را با رویکردی دینی مطرح می‌کنیم.
×
مدیریت پرسش‌ها در شناخت و انتخاب همسر
آیا تفکر نقادانه کاربردی در چگونگی شناخت و انتخاب همسر دارد؟ برگزاری دورۀ «مدیریت پرسش‌ها در شناخت و انتخاب همسر» محصول تلاشی برای پاسخ به این پرسش است. اصلی‌ترین زمینۀ اجتماعی که باعث شد من در این موضوع وارد شوم و چنین کارگاهی را طراحی، اجرا و تصویربرداری کنم، رواج بسیار و بی‌رویۀ آموزش‌هایی بود که در طبقه‌بندی معیارهای انتخاب همسر، غالبا، همۀ طیف‌ها و سلیقه‌های اجتماعی را در نظر نمی‌گرفتند و دیگر با ارائۀ برخی پرسش و پاسخ‌های از پیش معلوم، در پی آموزش انتخاب صحیح بودند. در این میان، این دوره آموزشی از چگونگی پرسیدن و شناختن سخن می‌گوید و رشد فکری فرد انتخابگر را هدف قرار داده است. غالب شنوندگان این درس‌گفتار آن را بسیار راه‌گشا و کمک‌کننده یافته‌اند.
×
مستند یافتم؛ تجربۀ آموزش روش تحقیق
مستند «یافتم» روایتی از یک مسابقه و گردش علمی است. تلاشی برای معرفی «روش تحقیق کتاب‌خانه‌ای» در قالب برگزاری یک مسابقه هیجانی در میان دانش‌آموزان صفر کیلومتر علوم انسانی. مهم‌ترین هدف این رویداد، آشنایی دانش‌آموزان با چیستی و چرایی آغاز تحقیق با مطالعه دانش‌نامه‌ها یا دایره‌المعارف‌ها است که گمان می‌کنم بیشتر ما دربارۀ چیستی این کتاب‌ها و نقش آن در فرآیند پژوهش، اطلاعات ناچیز و درستی نداریم. این رویداد با لطف خانم نازنین چیت‌ساز در قالب مستند «یافتم» به مدت 22 دقیقه تدوین شد. آیا شما از اهمیت دانشنامه‌ها باخبرید؟ آیا مایلید این مهارت را به نوجوانان و جوانان بیاموزید؟
× کتاب تیزفکری؛ مهارت فهم و سنجش استدلال
× قدیمی ایپسوم متن ساختگی با تولید سادگی نامفهوم از صنعت چاپ، و با استفاده از طراحان گرافیک است، چاپگرها و متون بلکه روزنامه و مجله در ستون و سطرآنچنان که لازم است، و برای شرایط فعلی تکنولوژی مورد نیاز، و کاربردهای متنوع با هدف بهبود ابزارهای کاربردی می باشد، کتابهای زیادی در شصت و سه درصد گذشته حال و آینده، شناخت فراوان جامعه و متخصصان را می طلبد.
1399
1400
1401
1402
1403
1404
1405
...

مدیرعامل:

دکتر حامد صفایی‌پور

دکترای فلسفه علم و فناوری از دانشگاه تربیت مدرس تهران

مدیر شورای علمی مدرسه تیزفکری کودک و نوجوان:

دکتر علیرضا دری 

دکتری فلسفه؛ تسهیلگر و پژوهشگر فلسفه برای کودک و نوجوان

کارشناس آموزش کودکان:

سمیرا عبدیزدان

کارشناسی ارشد روان‌شناسی دانشگاه شهید بهشتی؛ مربی پرورش مهارت‌های اجرایی

طراح و گرافیست:

نرگس غریبی

کارشناسی مهندسی کامپیوتر

مدیر روابط عمومی:

سما کیانی

کارشناسی مدیریت پروژه

مدیر هماهنگی مدرسه کودک و نوجوان:

ریحانه رازی

کارشناسی ارشد مدیریت فرهنگی

حسابدار و کارشناس تنظیم قراردادها:

شهین عزیزی

کارشناسی مهندسی پزشکی

ریچارد پل

دکتر ریچارد پل به عنوان مدیر تحقیقات و توسعه حرفه‌ای در مرکز تفکر نقادانه و رئیس شورای ملی تعالی در تفکر نقادانه، با هشت کتاب و بیش از 200 مقاله در این زمینه، یک مرجع معتبر بین‌المللی در زمینه تفکر نقادانه است. او برای هر سطحی کتاب نوشته است و آزمایش‌های گسترده‌ای با تکنیک‌ها و راهبردهای آموزشی انجام داده است، و از جمله راه‌های جدیدی برای مشارکت‌دادن دانش آموزان در خودارزیابی دقیق ابداع کرده است.

نظرات او در مورد تفکر انتقادی در منابع معتبر بسیاری بررسی شده است. برای اطلاعات بیشتر در مورد دکتر پل و کار مرکز و بنیاد تفکر نقادانه، به www.criticalthinking.org مراجعه کنید.

دکتر لیندا الدر یک روانشناس تربیتی و یک مرجع برجسته در زمینه تفکر نقادانه است. او رئیس بنیاد تفکر نقادانه و مدیر اجرایی مرکز تفکر نقادانه است. دکتر الدر روانشناسی و تفکر نقادانه را در سطح دانشگاهی تدریس کرده است و برای بیش از 20000 مربی در تمام سطوح ارائه کرده است. او چهار کتاب را تالیف کرده است، از جمله تفکرنقادانه: ابزارهایی برای به عهده گرفتن مسئولیت یادگیری و زندگی شما، تفکرنقادانه: ابزارهایی برای به عهده گرفتن مسئولیت زندگی حرفه‌ای و شخصی، و بیست و پنج روز برای تفکر بهتر و زندگی بهتر. او هجده راهنمای متفکر در مورد تفکر نقادانه را تالیف کرده است و یک ستون فصلی در مورد تفکر نقادانه در مجله آموزش توسعه‌ای را نیز به رشته تحریر درآورده است.

دکتر الدر همچنین در توسعه نظریه تفکرنقادانه سطح جدیدی ایجاد کرده است. دکتر الدر با درنظر گرفتن اهمیت درک و روشن کردن رابطه بین تفکر و عاطفه و موانع تفکر نقادانه، این موضوعات را در مرکز کار خود قرار داده است. برای اطلاعات بیشتر در مورد دکتر الدر و کار بنیاد تفکرنقادانه به www.criticalthinking.org مراجعه کنید.

لیندا الدر

مصطفی ملکیان

در آغاز دهه هفتاد هجری شمسی نخستین درسگفتار درباره تفکر نقادانه – یا به تعبیر  ملکیان، «تفکر نقدی»- در موسسه امام خمینی ارائه شد. متن دقیق و بدیع این درسگفتار الهام‌بخش پژوهشگران و مترجمان دیگری برای توسعه و ترجمه آثار بیشتر در زمینه تفکر نقادانه در ایران بود. از نظر ملکیان تفکر نقادانه توسعه منطق مادی در مقابل منطق صرفا صوری بود. وجه نوین آن نیز در این نکته بود که منطق صوری را به تنهایی برای برآوردن هدف تصحیح خطاهای فکری کافی نمی‌دانست. ملکیان توسعه تفکر نقادانه را بخش مهمی از هدف توسعه عقلانیت و اخلاق باور در جامعه می‌دانست. ملکیان آغازگر  موثری در معرفی تفکر نقادانه به ایرانیان بود.

نایجل واربرتون (1962 – ). نایجل واربرتون یک فیلسوف آزاد، گوینده پادکست و نویسنده پرفروش چندین کتاب مقدماتی معروف فلسفه از جمله: A Little History of Philosophy ؛ Philosophy: The Basics ؛ Thinking from A to Z ؛ Philosophy: The Classics ؛ Free Speech: A Very Short Introduction ؛ Philosophy: Basic Readings ؛ Freedom: An Introduction with Readings ؛ و The Art Question. او همچنین دو کتاب را بر اساس پادکست محبوب فلسفه خود که با دیوید ادموندز “Philosophy Bites” ساخته است، ویرایش کرده است. آدرس توییتر او @philosophybites است و وبلاگ‌های Virtual Philosopher و Art and Allusion را اداره می‌کند. پادکست‌های دیگر او عبارتند از  Social Science Bites، Free Speech Bites، Everyday Philosophy و Philosophy: The Classics – که همه درiTunes  در دسترس هستند.

نایجل واربرتون

ادوارد دوبونو

ادوارد دوبونو را به عنوان نویسنده و متفکر می‌شناسند. عمده فعالیت‌های او در زمینهٔ شیوه‌های تفکر و آموزش تفکر خلاق است. او توانایی فکر کردن را یک مهارت و در واقع مهم‌ترین مهارت انسانی می‌داند و معتقد است فکر کردن مهارتی آموختنی است و نباید آن را با هوش اشتباه گرفت.

دوبونو در کتاب «من درست می‌گویم، تو غلط» از آغاز  رنسانسی نوینی در تاریخ بشر سخن می‌گوید. او توضیح می‌دهد که رنسانس اول با کشف دوبارهٔ یونان باستان آغاز شد، دومین رنسانس به زعم او از عقاید متفکران یونان باستان نظیر افلاطون، ارسطو و سقراط عبور خواهد کرد و برای چیزهایی نظیر «تفکر ادراک‌محور و خلاق»، «کشف و شهود» و «آفرینش» اهمیت بیشتری قائل خواهد شد. او پایه‌گذار مفهومی به نام تفکر جانبی است که به نظر او سنگ‌بنای رنسانس دوم محسوب می‌شود.

نام بسیاری از مؤسسات، نهادها و شرکت‌های بزرگ در فهرست شرکت‌هایی که در حال حاضر از روش‌های دوبونو استفاده می‌کنند به چشم می‌خورد از جمله: مایکروسافت، نیویورک تایمز، زیمنس، مک دونالد، تفنگداران نیروی دریایی ایالات متحده و …

مایکل کالت متخصص و مربی تفکر نقادانه و نویسنده کتاب «تفکر هوشمندانه – تفکر نقادانه برای بهبود مهارت‌های حل مسئله و تصمیم‌گیری» است. در سال 2004، مایک کالت 30 سال حرفه خود در حل‌مسئله، نوآوری و رهبری را به کار گرفت و HeadScratchers (www.headscratchers.com) را برای آموزش حرفه‌ای ها و رهبران کسب و کار در حوزه تفکر نقادانه برای حل مسئله، تصمیم گیری و خلاقیت راه‌اندازی کرد. ماموریت HeadScratchers از نظر او: کمک به افراد برای بهتر شدن در حل مغزرنج‌ها در مسیر شغلی افراد است. تلاش او یک مدل موفق ایجاد کرده است و کارگاه هایی را برای آموزش متخصصان کسب و کار و بهبود تفکر نقادانه، حل مسئله و توانایی های تصمیم‌گیری آن‌ها برگزار می‌کند.

مایکل کالت

متیو لیپمن

نظریات متیو لیپمن در رابطه با آموزش فلسفه به کودکان، با دیدگاه بسیاری از نظریه‌پردازان آموزشی، از جمله ژان پیاژه در تضاد است از این جهت که پیاژه معتقد بود کودکان قبل از حدود 11 سالگی، قابلیت تفکر انتزاعی را ندارند. بنابراین استدلال منطقی و تفکر انتزاعی نمی‌تواند در سنین پائین شکل بگیرد. بسیاری از آموزشگران نیز در مورد وارد کردن زمینه جدیدی به برنامه آموزشی به عنوان فلسفه برای کودکان، مردد بودند. اما لیپمن، در سال 1974 با پشتیبانی کالج ایالتی مونتکلر،  نخستین موسسه خود را برای توسعه آموزش فلسفه برای کودکان تاسیس کرد و برنامه‌های خود را برای بیش از چهار هزار مدرسه در سراسر ایالات متحده امریکا و 60 کشور دیگر و در قالب 40 زبان مختلف ارائه داد.

ارتباط مستقیم با پشتیبانی
×
ارتباط مستقیم لطفا سوال خود را با ما در میان بگذارید...