یک مدیر موفق دوست دارد:

 • بن‌بست‌ها را بشکند،
 • مسائل را به خوبی تحلیل کند،
 • شنونده خوبی باشد،
 • توانایی بحث‌های چالشی را داشته باشد،
 • و  با پیشنهاد راهکارهای موثر پویایی و حرکت سازمان خود را تضمین نماید.
 • به عنوان شخصیتی مشکل‌گشا، تحلیلگر و توانمند در ارزیابی متوازن اطلاعات، بدون جانبداری و بخشی‌نگری شناخته شود.
 • در جلسات سخت، شاهکار کند و با تقسیم و تعریف دقیق مسائل، دسته‌بندی دیدگاه‌ها، طرح نکات ظریف و ارائۀ راهکارهای خلاق حرکت و پویایی جدیدی در سازمان ایجاد کند.

یک مدیر موفق به دنبال این دستاوردهاست:

 • با مهارت در پرسش­گری، خود و دیگران را در موقعیت اندیشیدن به مسئله قرار دهد.
 • هدف، موقعیت و راهبردهای خود را بر نیازهای ضروری خود یا سازمان انطباق دهد.
 • مفروضات و نتایج تصمیم­‌های خود را ببینید و بر اساس آن­، به بازنگری بپردازد.  
 • فهمی بهتر از روابطِ پویا، میانِ جنبه­‌هایِ مختلفِ کسب­و‌کار یا پروژه پیدا کند.

 

این دستاوردها کمک می‌­کند تا عملکرد اثربخش­‌تری در بهبود فرایندها، تعیین راهبردهای کوتاه­‌مدت و بلند­مدت کسب­‌وکار، ایده­‌یابی محصول­ یا خدمت­ نوآورانه، حفظ مشتری، حل مسئله و تصمیم‌­گیری و مدیریت ریسک و بحران داشته باشد.  

 

مدیریت و تفکر کاربردی

مجموعۀ مهارت‌هایی که چنین شخصیت موثر و  توانمندی‌ را ایجاد می‌کند در عنوان «تفکر کاربردی» (Applied Thinking) خلاصه می‌شود.  تفکر کاربردی شامل سه مهارت حل‌مسئله، تفکر خلاق و تصمیم‌گیری است (Adair,2010). مهارت حل مساله به دنبال یافتن پاسخ، نتیجه یا راه حل است. خلاقیت ایده‌های جدید را خلق می‌کند و تصمیم‌گیری، عمل انتخاب میان بهترین تصمیم‌های ساخته شده است. این‌ها مهارت‌های حضور در فردا،رهبری هوشمندانه و مهارت کارگروهی است.

اما ریشه یا به تعبیری مادر هر سه این مهارت‌ها مهارت تفکر نقادانه (Critical thinking) است. نام دقیق و صحیح این مهارت، مهارت سنجشگرانه‌اندیشی است. تفکر نقادانه مجموعه کاملی از مهارت‌های شناختی که عقلانیت ما را درباره باورها، تصمیم‌ها و اقداماتمان تقویت می‌کند یا دست کم جعبه ابزاری می‌دهد که استفاده از آن برای تحلیل و ارزیابی موقعیت‌ها موثر است.

 

چه آموزش‌هایی به کارکنان و مدیرانمان بدهیم؟  

ما بر اساس نیاز دوره‌های متنوعی را برای سازمان‌ها طراحی کرده ایم. در ادامه فهرستی از این دوره‌ها همراه با توضیحی درباره چگونگی انتخاب آن‌ها تقدیم شده است:

 

·       دوره اول: جعبۀ ابزار مهارت تفکر نقادانه (الگوی Richard Paul)

مفاهیم و ابزارهای کلیدی، پرسشگری در رهبری سازمانی، رایج‌ترین مغالطه‌ها در محاورهای سازمانی

·       دوره دوم: جعبۀ ابزار تصمیم گیری نقادانه (الگوی Machel Kallet)

کوچینگ سازمانی با پرسشگری نقادانه، شفاف‌سازی مساله، بیرون کشیدن مقدمات مسئله، ساختن نتایج

·       دوره سوم: جعبه ایزار مهارت‌های تفکر  کاربردی (John Adair)

معرفی برخی از بهترین ابزارهای تفکر کاربردی و رابطه سه تفکر خلاق، حل مسئله و تصمیم‌گیری

·       دوره چهارم: جعبه ابزار تفکر طراحی (Design Thinking)

ترکیبی از مهارت‌های شناخت و شفاف‌سازی مساله در بستر فعالیت‌ شاداب گروهی تا ساخت نمونه اولیه

 

چگونه انتخاب کنیم؟

·    اگر قصد دارید مهارت تفکر نقادانه به تدریج در کارکنان شما رشد کند و به صورت آهسته و پیوسته به عادت‌ِ فکری آنان  تبدیل شود لازم است به آموزش یک دید بلند مدت داشته باشید. در این حالت پیشنهاد ما این است که ابتدا دوره یک و سپس دوره دوم را انتخاب کنید. 

·       اگر قصد دارید  مهارت تفکر نقادانه را صرفا در بخشی تجارب و فعالیت‌های مدیریتی، کارگروهی و کسب و کار در ساختن تصمیم‌‌های موثر تمرین وتجربه کنید: دوره دوم را انتخاب کنید.

·       اگر قصد دارید یک تصویر کلی (over view) از مجموعه مهارت های تفکر با تمرین‌های کوتاه و موردی داشته باشید، دوره سوم و/یا چهارم را انتخاب کنید. این تصویر کلی ایده‌هایی برای خودخوانی (self-study) و خود-جویی به فراگیران می‌دهد.

 

در تیزفکری، دوره‌های آموزشی همواره در پاسخ به نیارهای واقعی  در زمین واقعیت‌ها و چالش‌های واقعی زندگی و کسب‌وکاراست. هدف این است که با معرفی بهترین دوره‌ها قدمی در راستای رویای جامعه‌ای با توانمندی حل ریشه‌ای مسائل برداریم.