پیاده‌روی با سقراط

وضعیت فعلی
ثبت‌نام نشده
قیمت
480000 تومان

شروع دوره

هفته اول تیرماه

طول دوره

8 جلسه، به مدت 8 هفته

مخاطب دوره

دانش آموزان پایه هشتم تا دهم

ظرفیت دوره

12 نفر

تماس با ما

03136631001

برای شرکت در این دوره بر روی کلمۀ ثبت‌نام کلیک کنید.

قالب آموزشیمکان دورهتسهیلگرروزهای برگزاریهزینه (تومان)ثبت و خرید
حضوریتهران، جنت اباد، مدرسه مهد اسلاماسما محمدیسه شنبه ها، 16 تا 17:30935000زمان ثبت‌نام به پایان رسیده است.

سفر به دنیای تو در توی فلسفه

بچه‌ها سلام

فلسفه فقط یک رشته دانشگاهی نیست! ما حتی اگر از درس فلسفه فراری باشیم و همیشه حرف‌های پیچیده‌ را فلسفه بنامیم، اما بازهم موقعیت‌های جالبی وجود دارد که ممکن است خود شخص شریفمان در حال فلسفه‌ورزی باشیم! مثلا همۀ ما چه بخواهیم و چه نخواهیم، یک وقت‌هایی باید تعاریف کلمات را مشخص کنیم؛ یا به چرایی چیزها، مثلا اینکه اصلا  چرا به دنیا آمده‌ایم یا چرا نمی‌توانیم مخالفان خود را شکنجه کنیم(!)، فکر کنیم. در این مواقع ما خواهی نخواهی در دریای «فلسفه» شیرجه زده ایم!

برخلاف تصورمان، ما در سرگشتگی‌های فلسفی خود تنها نیستیم! دست کم چند فیلسوف سال‌ها پیش به هر کدام از سوال‌های ما فکر کرده‌اند. ما می توانیم شناکردن در دریای اندیشه را ا از آن‌ها بیاموزیم.

سقراط یکی از نخستین این فیلسوف‌هاست؛ که عادت داشت حرف‌هایش را در دل پیاده‌روی بزند! برای همین برای هم‌صحبتی با او باید قدری هم وزن کم کنیم!

روش کار ما در این دوره؟  

ابتدا در هر جلسه در یک موقعیت داستانی قرار می‌گیریم؛ یک موقعیت چالشی از زندگی روزمره!  ما نظر شما را درباره این موقعیت می‌پرسیم و سعی می‌کنیم دیدگاه‌های شما را به صورت روش و متمایز را از یکدیگر جدا کنیم. سپس، با جناب سقراط پیاده‌روی کوتاهی می‌رویم؛ سقراط عادت داشت حرف‌‍‌هایش را هنگام راه‌رفتن بزند! می‌خواهیم ببینیم سقراط چه حرف‌های برای امروز ما و چالش مطرح شده دارد. در برخی از جلسات منتخبی از بخش‌های کتاب «گفت‌وگوهای فلسفی»نوشته «رابرت ام. مارتین»  را با هم می‌خوانیم.

این دوره میتواند شروعی برای  پرورش مهارت‌هایی از قبیل توانایی عمیق تر نگاه کردن به مسائل روزمره، شنیدن فعال دیگری در گفت‌وگو، شفاف سخن گفتن، استدلال‌ورزی، دیدن یک ماجرا از زوایای مختلف و مهارت خواندن بهتر یک متن باشد.

عنوان جلسات:

  • موجودی فضایی به نام انسان!
  • همه چیز زیر سر کیست؟
  • روش صحیح غنی‌سازی اورانیوم!
  • خالق جهان زیر ذره‌بین!
  • بافندگی پشتِ چراغ قرمز!
  • اخلاق بهتر است یا ثروت؟

تسهیلگر دوره:

من اسماء هستم. فلسفه خوانده ای که باور دارد فلسفه تنها یک رشته دانشگاهی نیست، بلکه شیوه‌ای از زیستن است. عاشق کار با نوجوان هاست و باور دارد آنان بیش از آن چه بزرگترها فکر می‌کنند توانایی و استعداد و قدرت تحلیل و درک دارند. از سال اول فارغ التحصیلی از دبیرستان در زمینه فبک فعالیت و مطالعه داشته و حالا 4 سالی است که زمانش را با فلسفه در کنار نوحوانان می‌گذراند.